OKOLÍ


ŠOLTA

Pohoda se zázemím

Ostrov Šolta je tak trochu hříčkou dalmatského pobřeží. Leží ani ne hodinu plavby trajektem od Splitu a nabízí veškeré výdobytky moderní doby, včetně několika větších obchodů, taveren či přístavu pro luxusní jachty. Přesto nějakým zázrakem zmizel z radarů masového turismu, proto si tu můžete užít dovolenou bez pevninského standardu "hlava na hlavě". Skutečnými klenoty jsou přístavní vesničky Stomorska a Maslinica nacházející se na opačných koncích Šolty. Hlavní osada Grohote a další tři původní sídla - Gornje, Srednje a Donje Selo - se skrývají ve vnitrozemí a vyzařují atmosféru jako z předminulého století. Jižní část pobřeží ostrova zdobí nezpočet romantických zátok, kam se můžou vypravit dobrodružné ladění turisti. Za zmínku stojí zátoky Stračinska, Jorja, Senjska, Tatinja a Šipova. Zátoka Šipova se navíc pišní písečnou pláží, což je na Jadranu vzácností. Na severním pobřeží v malebné nejšírší zátoce ostrava leží největší letovisko Nečujam. Jeho největším magnetem je dlouhá oblázková pláž a především možnost využítí bazénu pro dospělé i děti. Součástí bazénového resortu je i příjemné posezení na terase, kde je dobře zásobený bar.

SPLIT

Diokleciánův palác

Toto dvousettisícové přístavní město je hlavním hospodářským a průmyslovým střediskem Dalmácie. Ve 3.st.n.l. si římský císař Dioklecián toto místo vybral jako svou rezidenci a nechal zde vystavět mohutný palác, který je dodnes dominantou města. V paláci najdeme Katedrálu sv. Dominia, která byla původně 

Diokleciánovým mauzoleem, je zde muzeum, jenž uchovává mnoho uměleckých děl, včetně zlatých a stříbrných předmětů, starých rukopisů a středověkých ikon a rouch. Jako vchod zde slouží tři palácové brány (Zlatá, Stříbrná a Železná). Pro turisty je skoro podmínkou zajít k soše biskupa Řehoře Ninského a dotknout se jeho palce. Okraj města zdobí římský akvadukt z 3. století, který je do dnes plně využíván. Z kopce Marjanu se naskýtá nádherný výhled na město a na ostrovy Šolta, Brač a Hvar.

TROGIR

Muzeum pod širým nebem

Malebné a starobylé město Trogir, ve kterém žije okolo 10.000 obyvatel, se stejně jako Split řadí ke klenotům dalmátského pobřeží. Historické jádro Trogiru se rozkládá na ostrůvku, který je s pevninou a dalším ostrůvkem Čiovo spojen krátkým kamenným a zvedacím mostem. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout místní architektonické skvosty, jako jsou úchvatné portály, erby, sdružená okna, hodiny či vchody do nádvoří. Bezesporu největší dominantou města je trojlodní románská katedrála sv. Vavřince. Na stavbě se tak promítlo několik architektonických stylů, od románského až po barokní. Dnes je katedrála považována nejen za největší chloubu města, ale také celého Chorvatska. A právě kvůli tomu sem nyní stejně jako do Splitu míří každoročně davy turistů, které obsazují zdejší nedaleké kempy, penziony a pláže. 

BRAČ

Bračský kámen

Brač je třetím největším jadranským ostrovem, je 40 kilometrů dlouhý a 15 km široký. Brač je od pevniny oddělen Bračským průlivem a Splitským průlivem (Brački kanal, Splitski kanal), od Hvaru Hvarským průlivem (Hvarski kanal), od Šolty Splitskou úžinou (Splitska vrata). Na jihu ostrova se tyčí poměrně vysoké pohoří s nejvyšším bodem, Vítovou horou (Vidova gora), která dosahuje nadmořské výšky 778 m a zároveň je také nejvyšším bodem na všech Dalmátských ostrovech. Z této hory se člověku nabízí krásný výhled na moře a je to také místo hojně využívané příznivci paraglidingu. Mezi nejdůležitější letoviska patří Supetar a Bol. Středisko na Bolu je ideální pro jachting, potápění a windsurfing. Navíc zdejší pláž Zlatni rat je pokládána za nejkrásnější na Jadranu. Brač také proslul těžbou kamene, který byl použit na stavbu Bílého domu ve Washingtonu.   

HVAR

Pekelné ostrovy

Ostrov Hvar je čtvrtým největším a zároveň nejdelším ostrovem na Jadranu. Měří 68 km a jeho šířka je pouhých 5-11 km. Nejvyšší bod ostrova se nazývá sv. Nikola (628 m). Ostrov postupně osídlili Ilyrové, Řekové, Římané a Benátčané, jejichž nadvláda trvala 3 století a právě oni se postarali o kulturní a hospodářský rozkvět. Hlavním městem je město Hvar a dodnes svou goticko-renesanční podobou podává svědectví o svém období slávy. Kulturním a historickým centrem je také město Stari Grad a společně s Hvarem jsou nejnavštěvovanějšími letovisky na ostrově. Chcete-li však navštívit klidnější místa s čistými přírodními plážemi, nabízí se zálivy Světa Nedjelja, Ivan Dolac a Zavala v jižní části, ve vnitrozemí se můžete vydat objevit opuštěné kamenné vesničky, nebo využít lodního taxíku z města Hvaru a navštívit romantické souostroví Paklené ostrovy.